GODFRIED BOMANS GEFOTOGRAFEERD DEEL 2: Activiteiten als schrijver en entertainer: openingen, lezingen etc.

Godfried Bomans in 1968 als jurylid met een van de deelneemsters aan de ‘Miss Interline Holland’ verkiezing in Casino Amsterdam

Twee literaire vrienden: Simon Carmiggelt (schrijvend voor Het Parool) en Godfried Bomans (columnist van De Volkskrant)

Godfried Bomans voor een vraaggesprek op bezoek bij politicus Joseph Luns en echtgenote (rechts van de tafel gezeten) in Brussel. De dame daarachter was in dienst van de familie Luns.

14-11-1961 Godfried Bomans onthult een gedenksteen in Leiden ter nagedachtenis van de oud-minister van onderwijs Pieter Bas. Dit gebeurde ter gelegenheid van het één jarig bestaan van de Leidse Studentenvereniging ‘Pieter Bas’, waarvan Bomans ere-lid was. De steen is geplaatst in de muur van het pand Breestraat 37 waar Pieter Bas woonde van 1868-1873 tijdens zijn studententijd in Leiden.

Godfried Bomans met ballonvaarder Nini Boesman op Koninginnedag 30 april 1951. Rechts wethouder D. Geluk uit Bloemendaal.

De ballon verongelukte in zee voor de kust van Zandvoort. Godfried Bomans moest door leden van de Reddingsbrigade gered. Op deze foto het aan wal brengen van de heer Bomans op wie nog kunstmatige ademhaling morst worden toegepast. Hij verkreeg door dit avontuur de bijnaam ‘Godfried van Ballon’. Op 2 mei 1951 verscheen zijn ooggetuige-verslag in het Haarlems Dagblad onder de titel: ‘Ik zag de wereld op haar mooist…’.
======================================================
GODFRIED BOMANS IN ZIJN ROL ALS CHARLES DICKENS

De 19e eeuwse schrijvers Charles Dickens en Nicolaas Beets (als Hildebrand) waren voorbeelden voor Godfried Bomans. Met enkele vrienden waaronder architect Nico Andriessen en tandarts-beeldhouwer Marius Beek richtte hij de ‘Haarlem Branch’ op van de Dickens Fellowship. Op deze foto in Dickensiaanse kledij leest hij voor uit werk van Charles Dickens

Godfried bij een andere gelegenheid in zijn favoriete rol. Op 25 november 1952 gaf hij een lezing van 1,5 uur over Charles Dickens’ leven en werk in de zaal van de Vereeniging te Nijmegen. De krant schreef: “Een avond waarop de figuur van Dickens beter tot zijn recht kwam dan door 100 biografieën.”

Godfried Bomans als president van de Haarlem Branch verwelkomt secretaris van in de int. Dickens Fellowship, mr. Greaves, zijn echtgenote en andere Britse bestuursleden

In Amsterdam bij de Beurs van Berlage genomen groepsfoto op 15 mei 1959 na aankomst van leden van de Dickens Fellowship op het Centraal Station op weg naar Krasnapolsky. Rechts van Godfried Bomans (tweede rij) in donker pak John Greaves, secretaris van de Dickens Fellowship

The Dickens Fellowshop Conference in Holland met president van de Haarlems Branch Godfried Bomans op bezoek in Volendam
============================================

Viering van de 50ste verjaardag van componist Jan Mul (1911-1971), links op de foto, in 1961. Naast hem Harry Prenen, Godfried Bomans en Arnold Schneiders (leraar Nederlands aan het Triniteitslyceum)

In 1967 hield Godfried Bomans op verzoek van pater Piet Wesseling C.SS.R.een preek, gettield ‘Een mooie tijd’ in de kerk van Spijkenisse

Godfried Bomans bij het planten van een boom in Spijkenisse met pater Wesseling in de zomer van 1967

Godfried Bomans op de abtszetel in de kapittelzaal van Benedictijnerklooster Slangenburg bij Doetinchem. Broer Jan Bomans schreef ‘In de stoel van Godfried’: “Godfried aarzelde op de zetel plaats te nemen. De abt abdiceerde enige maanden later. Sede vacante? De stoel is onvervreemdbaar.”

Godfried Bomans tijdens een boekenforum in 1949. Van links naar rechts: Anna Blaman, Godfried Bomans, Victor E.van Vriesland en professor E.Smelik

Katholieke schrijvers in conclaaf met v.l.n.r. Michel van der Plas, Godfried Bomans en Gabriël Smit. Ook Anton van Duinkerken (niet op deze foto) was aanwezig.

Godfried Bomans overhandigt aan de nieuwbakken professor Nederlandse letterkunde Asselbergs (Anton van Duinkerken) een fles zeer oude klare.

Literaire bijeenkomst in Utrecht op 11 oktober 1955 bij gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Vereniging van Letterkundigen. Toespraak door Geerten Gossaert (professor Gerritsen) met achter hem van links naar rechts: Godfried Bomans, dr. Brandt Corstius, Clare Lennart, professor W.Donkersloot (voorzitter VVL), en Jan Engelman

Bijeenkomst op 9 april 1970 van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in het Tropenmuseum te Amsterdam. Van links naar rechts: Godfried Bomans, Hella Haasse, professor H.A.Gomperts, Harry Mulisch en Willem Brandt

In 1958 plaatste een Haarlemse plasticlijmfabriek een advertentie waarin om ervaren snorrenplakkers werd gevraagd. In totaal reageerden 340 personen. Godfried Bomans nam zitting in de jury. Om een zo eerlijk mogelijk oordeel over de snorrenplakkers te geven liet hij zich door een deskundige dame een snor aanmeten

Godfried Bomans bezig aan een spelletje scrabble met rechts van hem harpiste Rosa Spier en een onbekende (31 oktober 1956)
==================================================
GODFRIED BOMANS ALS SINTERKLAAS

Godfried Bomans was een erkend rollenspeler. Naast Charles Dickens was Sinterklaas een favoriete rol bij uitstek. Kruispunt TV wijdde hier in januari 2011 een uitzending aan.

6 december 1967: ‘s Middags vertrok Sinterklaas (Godfried Bomans) en zijn Zwarte Piet (journalist Dick van ‘t Sant) voor een reis van zes dagen naar Canada. Bomans wilde bewijzen dat behalve het Kerstmannetje, aan deze kant van de oceaan nog een Goed Heiligman woont en werkt. Hier vertrekt men vanuit Schiphol op weg naar het vliegtuig. Ondeweg naar het vliegtuig kwam men een net teruggekeerde minister van buitenlandse zaken mr. Jozef Luns tegen

Godfried Bomans leest als Sinterklaas (niet hulpsinterklaas) een boodschap voor aan zijn gehoor in Enkhuizen
========================================================

Godfried Bomans met zijn vriend de beeldhouwer Mari Andriessen aan de rand van de Haarlemmerhout in september 1948. Met dr. Piet Schröder vormden zij het Hildebrandgenootschap.

Godfried Bomans tijdens de opening van het boekenbal in Curaçao met Tante Pollewop en links met snor voorlichter Cees Sprangers, later wethouder in Heemstede

Een bijeenkomst over Nederlandstalige Dickens-uitgave georganiseerd door uitgeverij Het Spectrum, 21 oktober 1941 in het Parkhotel Amsterdam. Van links naar rechts: Gabriël Smit, Godfried Bomans, Edmond Nicolas en vormgever Charles Nypels.

14-11-1964: onthulling in Leiden door Gofried Bomans van een steen ter nagedachtenis aan de oud minuster van onderwijs Pieter Bas, geplaatst in de muur van het pand Breestraat 37 waar volgens de legende Pieter Bas woonde van 1868-1873 tijdens zijn Leidse studententijd. Aanleiding was de diesviering van studentenvereniging ‘Pieter Bas’ waarvan Bomans ere-lid was. In 1964 zou Bomans een Pieter Bas-gedenksteen in Gouda onthullen.

6 september 1965: opening van een artiesten-sociëteit in Hilversum door burgemeester J.J.G.Boot. Godfried Bomans brengt een toast uit met de destijds bekende buikspreekster Carla Lips op de artiesten-aalmoezenier Theo Kloeg (midden)

November 1958: verwelkoming van Godfried Bomans door twee geisha’s op het vliegveld van Tokio na de eerste intercontinentale vlucht van de KLM over de Noordpool naar Japan

1969: opening door Godfried Bomans van een tentoonstelling schilderijen van Aleid Slingerland. Rechtsonder zien we dicher Adriaan Roland Holst.

Godfried Bomans opent een speeltuin in de Linnaeushof, Bennebroek, op 13 mei 1963. Tegenwoordig zich afficherend als de grootste speeltuin (met tradionele speel- toeststellen) van Europa.

Godfried Bomans als indiaans opperhoofd bij de opening in 1963 van de speeltuin Linnaeushof in Bennebroek

Op 28 februari 1968 was Godfried Bomans mede-passagier en verleende de chauffeur geen voorrang op de kruising Haarlemmerweg-Burgemeester de Vlugtlaan in Amsterdam. Hij raakte licht gewond en werd per ambulance vervoerd naar de eerste hulp van het ziekenhuis
![In de eerst auto [die total loss was] had Godfried Bomans op 28 februari 1969 als passagier gezeten (foto Herman Piterse)](http://ilibrariana.files.wordpress.com/2012/11/bomansauto.png?w=529&h=345)
In de eerst auto [die total loss was] had Godfried Bomans op 28 februari 1969 als passagier gezeten (foto Herman Pieterse)

In 1968 is Godfried Bomans in tijdschrift De Spiegel (13 juli, nummer 41) geïnterviewd over auto’s. Zelf reed hij toen een Autobianchi Primula, die na zijn overlijden overging naar broer Jan Bomans.

Eén van de laatste foto’s met Godfried Bomans. Op 12 september 1971 in het Belgische Wervik genomen toen een monument werd onthuld ter ere van prins Willem George Frederik, jongste zoon van stadhouder Willem V, 175 jaar eerder aanvoerder van de Nederlandse troepen. De man op de foto links is Jan Bomans, met zoontje Arnold en echtgenote Mia Bomans-Snelder. Rechts Godfried Bomans
TEN SLOTTE: POSTUME HERINNERINGEN
IN MEMORIAM GODFRIED BOMANS
“Nu hij zijn afscheid nam uit dit kort leven
zijn laatste woorden sprak en heeft geschreven,
bemerken wij, na de eerste diepe schok,
dat hij onzichtbaar naast ons is gebleven” (11-1-1972 Adriaan Roland Holst)

Een volle kerk en bloemenzee in de r.k. kerk van de Allerheiligste Drieeenheid in Bloemendaal bij de uitvaartmis voor Godfried Bomans, 24 december 1971

Op 24 december 1971 werd Godfried Bomans onder grote belangstelling ten grave gedragen op het Sint Adelbertskerkhof in Bloemendaal. Broer Arnold (pater Johannes Baptista) sprak aan de groeve (graf 1235)

Famlie en vrienden rond he graf van Godfried Bomans op het kerkhof Sint Adelbert. Pater J.B. (Arnold) Bomans verrichtte de absoute

Foto van Godfried Bomans dat als een doodsprentje na zijn overlijden verscheen. Op de achterzijde is gedrukt: “Het is waar, de dood kunnen wij niet ontgaan. Dat is ook niet erg. Want dan begint het verblijven bij een gastheer die zo boeiend is dat de tijd volledig stil gaat staan en eeuwig wordt.” Daaronder een afgedrukte handtekening en de data 2 maart 1913 – 22 december 1971. De uitgekozen foto geeft goed weer wat de Vlaming Lode Craeybeckx in een bijdrage heeft omschreven: “Iets dolends had hij” .

De eenvoudige grafsteen van Godfried Bomans op het kerkhof in Bloemendaal. Op zijn sterfdag worden ‘s morgens bloemen door de weduwe en in de middag door een delegatie van zijn lezers neergelegd. Toepasselijk wordt soms Bomans’ sprookje ‘De dood van een sprookjesverteller’ voorgelezen dat als volgt eindigt: “laat hem derhalve binnen”.

Broer Jan Bomans (links) en schrijver-epigoon Ted van Turnhout leggen bloemen bij het graf van Godfried Bomans

Aan Godfried Bomans en zijn werk zijn beelden en plaquettes gewijd, scholen en straten vernoemd etc. Op deze foto het beeld van Erik met vlinder van Thijsse’s Hof, vervaardigd door beeldhouwer Mari Andriessen (1979)

Boekenlegger met 7 aforismen van Godfried Bomans, in 1981 in 150 exemplaren gedrukt op private press Mercator (Santpoort), in opdracht van de Openbare Bibliotheek Heemstede ten gevolge van de tiende sterfdag van de schrijver

Straten, pleinen, lanen, hofjes e.d. zijn naar Godfried Bomans vernoemd in o.a. Almere, Amstelveen, Bladel, Eindhoven, Goes, Heemstede, Heerhugowaard, Hengelo, Kloetinge, Landgraaf, Leiderdorp, Lichtenvoorde, Nijverdal, Roelofarendsveen, Vogelenzang. Op deze foto het straatnaambordje in Culemborg

Godfried Bomans onthulde een Godfried Bomanspad op 18 juni 1967 in Spijkenisse. De man op de rug rechts van de foto is pater Piet Wesseling

Beeld van Godfried Bomans door Wim Jonker in de Wijngaardtuin, Haarlem. Van het beeldje zijn verscheidene replica’s om omloop, o.a. in de openbare bibliotheek Heemstede

Olieverfschilderij van Godfried Bomans door zijn vriend Kees Verwey, in bezit van het Letterkundig Museum, Den Haag

Schilderij door Peer van den Molengraft in de Centrale Bibliotheek Haarlem met van links naar rechts: Jan Mul, Willem Paap, Godfried Bomans en Harry Prenen.

In 1974 had in de openbare bibliotheek Heemstede een drukbezochte tentoonstelling plaats, gewijd aan Godfried Bomans. Op deze foto v.l.n.r. Edward Brongersma, Simon Carmiggelt, daarachter burgemeester H.Quarles van Ufford, Michel van der Plas, achter hem J.C.Bangert, D.Hessels, Jan Bomans en de heer Disselkoen

Kunstenares Aleid Slingerland schonk een portret van Godfried Bomans in 1986 aan de openbare bibliotheek Heemstede. Het schilderij kreeg een plaats in de leeszaal, hier met Bomans-verzamelaar Hans Krol (foto Hans Bartels, 2012)

Michel van der Plas die in 1978 de opening verrichtte van een tentoonstelling gewijd aan Godfried Bomans in de openbare bibliotheek van Waddinxveen, georganiseerd door mw. Paula Paar, tekent het gastenboek

Sinds zijn overlijden eind 1971 zijn in ongeveer 10 plaatsen tentoonstellingen gewijd aan Godfried Bomans, o.a. in Heemstede, Bloemendaal, Kortenhoef (in combinatie met Kees Verwey), Enschede en Waddinxveen. De laatste grote expostie had in 2010 plaats in De Hallen Haarlem/Frans Hals Museum. Tevens verscheen bij die gelegenheid een boek waarvan hier de achterflap.

























Pingback: De honderdste geboortedag van schrijver Godfried Bomans – 2 maart 2013 | Boekendingen…